X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
نجوم
منظومه شمسی

منظومه شمسی آسمان تا بنگری مُلکست و آفاق و نَفَس حیف باشد گر برین آفاق و انفس ننگری

نظر سنجی

موزیک

تقارن زهره و ماه- نجف آباد(تندیس شیخ بهایی)

آرشیو

موضوع بندی

آرشیو

موضوع بندی

آرشیو

موضوع بندی

آرشیو

موضوع بندی

آرشیو

پنج‌شنبه 27 تیر‌ماه سال 1387
درباره نجوم

علم نجوم شاخه های مختلفی دارد. نجوم یک علم بسیار قدیمی است که از قرن ها قبل از میلاد شروع شده. تعیین زمان و ایجاد تقویم از علل اصلی ایجاد نجوم است که به نجوم ارتباط کامل و محسوس دارد. می دانیم که تقویم از هزاران سال پیش در قبایل مصری و بابلی به صورت کاملا ابتدایی بوده.کارهای ایرانیان هم در اختراع تقویم کاملا بدیع بوده.از چند دهه قبل یک شاخه جدید به نجوم اضافه شده به نام فضا. برخی از ستاره شناسان اعتقاد دارن که زیر مجموعه نجوم نیست. بلکه در کنار نجوم هست. به هر حال این شاخه جذابیت خاص خودش را دارد و نیز طرفداران خاص خودش را هم دارد.
جالب ترین شاخه نجوم که اکثر عوام رو به سمت خودش کشونده شاخه رصدی
است با نام نجوم رصدی. هیچ چیز جالب تر از این نبوده که با یک تلسکوپ یا دوربین زیر سپهر نیلگون دراز بکشی و یک نگاه سیر به آن بندازی. نگاه کردن به آسمان حتی با چشم هم زیبا و جذاب هست. اما رصدهای مختلفی وجود دارد. رصد مقارنه ها، گذرها، رویت هلال و گرفتگی ها از این دسته هستند. رصد اجرام مسیه هم در نوع خودش بی نظیر هست.که شامل رصد کهکشان ها،خوشه ها و دیگر اجرام می شود.البته رصد سیارات منظومه شمسی و قمرهاشون خیلی جالب است.

 

4 تمدنی که سعی در پیدایش علم نجوم داشتند :

1-تمدن چین(در کنار رود هونگ هو): توجه به خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی، انقلاب تابستانی و زمستانی

2-تمدن بابل(در کنار رود دجله و فرات): استفاده از اهله ی ماه

3-تمدن هند(در کنار رود سند): پیشرفت در زمینه ی طالع بینی

4-تمدن مصر(در کنار رود نیل): توجه به حرکت ستارگان (هرم جیزه مهمترین هرمی است که در مصر قرار دارد و هر 4 جهت را نشان می دهد.)


برگرفته از کتاب: اساس ستاره شناسی_مایکل.ا.سیندر ترجمه:دکتر محمد تقی

عدالتی
نجوم به زبان ساده _مایزدگانی ترجمه:محمد رضا خواجه پور

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
آمار وبلاگ


موضوع بندی

آرشیو

Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها

?

فرزانه سپیانی و راضیه سادات حسینی، اعضای پژوهشسرای شهید حجتی نجف آباد، در سال 86 جهت بالا بردن اطلاعات عمومی و تخصصی نجوم تصمیم به جمع آوری و دسته بندی مطالب گوناگون در قالب یک وبلاگ برای علاقه مندان به دانش نجوم، گرفتیم. وبلاگ حاضر با تقریبا 30 هزار بازدید کننده تا کنون توانسته به دانش آموزان و حتی دبیران علاقه مند برای تهیه مقاله و تحقیق در رابطه با نجوم کمک قابل توجهی کرده باشد.

برای بارگذاری سریع تر وبلاگ و دسترسی راحت تر بازدید کنندگان به مطالب تعداد نوشته ها را در صفحه نخست کاهش داده ، بدین منظور برای مشاهده مطالب بیشتر ، به موضوع بندی وبلاگ که سمت راست وبلاگ است مراجعه کنید.


روزانه
لینک دوستان

ستایش می کنیم

نیروی پایدار، به وجود آورنده ی جهان های استوار و خالق کهکشان های بی شمار، و ستایش بر رواننده ی اختران و گرداننده ی ماه تابان و نگهدارنده ی خورشید درخشان.

-----------------------------

-----------------------------

والشمس تجری لمستقرلها ذلک تقدیرالعزیز العلیم لا الشمس ینبغی لها ان تدرک القمر ولا اللیل سابق النهار وکل فلک یسبحون

و خورشید که پیوسته به سوی قرارگاهش درحرکت است،این تقدیر خداوند قادر ودانااست ونه برای خورشید سزاوار است که به ماه برسد و نه شب بر روز پیشی می گیرد و هر کدام از آنها در مسیر خود شناورند. (یس ، 38-40)

-----------------------------

جرمی در آسمان که ناسا نام آن را چشم خدا گذاشته است.

-----------------------------